Dwa brązowe medale na Mistrzostwach Polski Juniorów w Słupsku

Z zakończonych w dniach 3-5 lipca Mistrzostw Polski Juniorów (czyli osiemnasto- i dziewiętnastolatków) w lekkiej atletyce w Słupsku torunianie wracają z 2 brązowymi krążkami. Oba zdobył Grzegorz Kalinowski startujący na dystansach 800 m i 1500 m.
Ekipa toruńskiego klubu MKL reprezentowana była przez trójkę biegaczy (Grzegorz Kalinowski, Michał Rupiński i Szymon Hulisz), trójskoczków (Alicja Rządkowska, Wojciech Delimata i Jakub Marchel) oraz kulomiota Marcina Wejchinanda.
Szymon Hulisz, jedyny sprinter w naszej ekipie, wystartował bez powodzenia na swoim dystansie 110 m ppł., niestety nie ukończył biegu eliminacyjnego. Na dystansie 800 m reprezentował nas Grzegorz Kalinowski, który z wynikiem 1:52:43 zajął drugie miejsce w swojej serii kwalifikacyjnej i bez problemu awansował do finału A. W biegu finałowym zajął ostatecznie znakomite trzecie miejsce (1:52:20), przegrywając jedynie z Jakubem Trząsalskim (LKS Lubusz Słubice, 1:51:06) i Kamilem Gurdakiem (MKS Stal Nowa Dęba, 1:51:90). Drugi brązowy medal Grzegorz zdobył biegnąc na dystansie 1500 m, gdzie zawodnicy zostali podzieleni na dwie serie. W pierwszej z nich padły najlepsze wyniki i rozegrała się walka o medale, choć nie był to szybki bieg. Złoty krążek zdobył Szymon Sznura (AZS Poznań, 3:50:85), na drugim miejscu podium stanął Krzysztof Żebrowski (ULKS Macovia Maków Mazowiecki, 3:51:92), a na trzecim wspomiany już reprezentant MKL Toruń – 3:52:47. Przy okazji, Grzegorzowi udało się wywalczyć inne cenne osiągnięcie – został powołany do narodowej kadry Polski juniorów na dystansie 1500 m na zbliżające się Mistrzostwa Europy Juniorów, które rozegrane zostaną w Nowym Sadzie (Serbia) w dniach 23-26 lipca 2009 r. Serdecznie gratulujemy zawodnikowi i jego trenerowi Jackowi Woźniakowi. W tej serii biegł również Michał Rupiński, który na mecie zameldował się na 16 miejscu z wynikiem 4:04:07, co dało mu ostatecznie 23 miejsce w łącznej klasyfikacji. Przypomnijmy, że do dziś niepobity jest rekord Polski juniorów na tym dystansie, który został ustanowiony przez Roberta Witta (Zryw Toruń) we Wrocławiu w 1998 roku – 3:40:93. Michał Rupiński walczył także na dystansie 3000 m. Zajął 5 miejsce w drugiej serii i 18 miejsce w klasyfikacji łącznej z nowym rekordem życiowym 8:55:36. Co ciekawe, z pierwszej dwudziestki biegnących na 3000 m aż siedemnastu wraca ze Słupska z nowymi życiówkami.
W konkurencjach niebiegowych reprezentanci MKL Toruń walczyli ze zmiennym szczęściem. Bardzo dobry wynik uzyskał w pchnięciu kulą (6 kg) Marcin Wejchinand – 17,39 m – bijąc rekord życiowy i zajmując 6 miejsce na mistrzostwach. Wojciech Delimata niestety nie obronił wicemistrzostwa MPJ w trójskoku z zeszłego roku, awansował do finału z wynikiem 15,08 m, ale w finale zajął, tak nielubiane przez sportowców, czwarte miejsce (14,95 m). Do finału udało się także awansować naszemu drugiemu trójskoczkowi, Jakubowi Marchelowi, który z wynikiem 14,15 m uplasował się na 11 pozycji. Do finału nie dostała się Alicja Rządkowska – 11,18 m w eliminacjach.
W punktacji klubowej MKL Toruń zajął 24 miejsce – 5 punktowanych osobostartów przełożyło się na 39,0 pkt. Województwo kujawsko-pomorskie, głównie dzięki wynikom zawodników SL WKS Zawiszy Bydgoszcz, BKS Bydgoszcz, MKL Toruń i LKS Vectra-DGS Włocławek, uplasowało się na 4 pozycji.
akielbZ pozostałych ciekawszych wyników w biegach warto zaznaczyć, iż na 100 m kobiet dopiero drugie miejsce zajęła murowana faworytka sprinterskich dystansów, reprezentantka Polski na bydgoskich Mistrzostwach Świata Juniorów 2008, Anna Kiełbasińska, która powetowała sobie przegraną na 100 m zdecydowanym zwycięstwem na 200 m. (zdjęcie z portalu bieganie.pl; tam również szczegółowa relacja z pozostałych biegów mistrzostw).

Wpis z dn. 3 lipca 2009 r.:
Od piątku do niedzieli (3-5 lipca) będą trwały w Słupsku lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Juniorów. Jest to jedna z najważniejszych imprez w kalendarzu lekkoatletycznym, w której uczestniczy młodzież z roczników 1990 i 1991. Dla najlepszych jest to również szansa na uzyskanie nominacji na wyjazd na Mistrzostwa Europy Juniorów, które odbędą się w dniach 23-26 lipca w Nowym Sadzie (Serbia). Niektórzy z juniorów mogą się już pochwalić sukcesami także w rywalizacji wśród seniorów, m.in. Anna Kiełbasińska, która jest aktualną halową mistrzyni Polski seniorek na 400 metrów i która kilkanaście dni temu startowała w sztafecie 4×400 m podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Leirii. W Słupsku reprezentantka AZS-AWF Warszawa wystartuje na 100 i 200 m indywidualnie.
Reprezentacja toruńskiego Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego wyruszyła do Słupska w siedmioosobowym składzie: Szymon Hulisz wystartuje na 110m ppł., w biegach średnich wystąpi Grzegorz Kalinowski (800 m i 1500 m), na dystansie 1500 m i 3000 m będziemy kibicować Michałowi Rupińskiemu, mamy także trzech reprezentantów w trójskoku: Alicja Rządkowska, Wojciech Delimata i Jakub Marchel, natomiast w pchnięciu kulą 6 kg w barwach MKL startuje Marcin Wejchinand.
Szczególne nadzieje można wiązać z występem podopiecznych trenera Jacka Woźniaka, a w szczególności Grzegorza Kalinowskiego, który od występu na ostatnim Memoriale Kusocińskiego legitymuje się świetną życiówką na dystansie 1500 m – 3:45:91. Jest to w tej chwili w tabelach juniorskich drugi wynik w Polsce, lepszym może się pochwalić jedynie Szymon Sznura z AZS Poznań (3:43:88). Krzysztof Żebrowski (MULKS Macovia Maków Mazowiecki) uzupełnia trójkę faworytów do podium w tej konkurencji. Tegoroczny rekord życiowy Michała Rupińskiego (rocznik 1991) na dystansie 1500 m to 3:59:64 i jest to w tej chwili 21. wynik juniorski w Polsce. Grzegorz Kalinowski osiągnął w tym roku również znakomity wynik na 800 m – 1:51:99 (5. wynik w tabelach) i ten wynik także daje nadzieje na zdobycie medalu w Słupsku. Trzecią konkurencją biegową, gdzie będziemy podziwiać reprezentanta MKL Toruń, jest bieg na dystansie 3000 m, na którym wystartuje Michał Rupiński. Jego rekord życiowy, uzyskany w maju tego roku w Bydgoszczy to 8:58:06 (31. wynik wśród juniorów w tym roku). W konkurencjach sprinterskich mamy jednego reprezentanta – Michał Hulisz startuje na 110 m ppł. (płotki 99 cm). Być może w Słupsku uda mu się pokonać barierę 15 sekund, obecnie jego najlepszy wynik to 15:01 (13. wynik wśród juniorów w tym roku). W konkurencjach niebiegowych barw MKL Toruń będą bronić na skoczni trójskoczkowie. Jednym z faworytów jest Wojciech Delimata, który będzie bronił srebrnego medalu Mistrzostw Polski Juniorów, które odbyły się w zeszłym roku na Stadionie Miejskim w Toruniu. W 2008 roku reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów w Bydgoszczy. Najlepszy wynik Wojciecha w tym roku to 15:09 (przy znakomitym rekordzie życiowym 15,81). Jego głównym rywalem będzie tegoroczny halowy Mistrz Polski Juniorów Krzysztof Uwijała (MKS Sambor Tczew). Być może przebojem do czołówki wedrze się również Jakub Marchel, który w tym roku skakał już 14,56 (9. wynik w tabelach juniorskich PZLA) oraz 14,61 (z wiatrem +2,6). Jedyną dziewczyną w toruńskiej reprezentacji jest Alicja Rządkowska, która także startuje w trójskoku. Najlepszy tegoroczny wynik podopiecznej trenera Jacka Butkiewicza to 11:24 (17. wynik wśród juniorek w tym roku) oraz 11:25 (z wiatrem +3,6).