Lipiec – przegląd wakacyjnych imprez biegowych

Wakacje to czas, gdy wyjazdy na zawody śmiało możemy połączyć z rodzinnym wypoczynkiem nad morzem czy jeziorem. Doskonałą okazją do tego są imprezy licznie organizowane w miejscowościach nadmorskich czy w niedalekich Borach Tucholskich, słynących ze swych walorów turystycznych. Część z tych imprez cieszy się długą tradycją a biegacze chętnie uczestniczą w nich od wielu lat, część z nich dopiero zdobywa sobie rzesze zwolenników.
Sezon lipcowych startów zawsze otwiera w pierwszy weekend miesiąca bardzo popularny i lubiany Międzynarodowy Bieg po Plaży w Jarosławcu na dystansie 15 km, który w tym roku odbył się w niedzielę 5 lipca, już po raz 19. Trudna trasa nie odstrasza biegaczy, którzy licznie co roku uczestniczą w biegu – w tym roku sklasyfikowano 623 osób. Wygrał Kenijczyk Cosmas Kyeva z Zawiszy Bydgoszcz (50:01), przed aktualnym Mistrzem Polski na dystansie 10.000 m Marcinem Chabowskim (Flota Gdynia, 50:19) i Adamem Draczyńskim (WKS Grunwald Poznań, 50:53). Z Torunia i okolic na mecie zameldowali się:
15. Krzysztof Bartkiewicz (MaratonyPolskie.pl Team) 54:38
51. Arleta Meloch (Olimpia Grudziądz) 1:02:17 (3 m. w K-30)
58. Jacek Szulc (Truchcik Łubianka) 1:03:07
63. Piotr Janowski (Nowa Wieś Chełmińska) 1:03:57
76. Krzysztof Bielicki (Govena Toruń) 1:04:38
182. Henryk Witt (Torec Toruń) 1:13:07 (3 m. w M-65)
607. Piotr Gajewski (Truchcik Łubianka) 1:54:31

8 lipca biegaczki i biegacze z Torunia (i nie tylko) spotkali się na siódmej edycji przełajowego Top Cross Tadka Spychalskiego. Wyniki są już dostępne w naszym portalu.

11 lipca (sobota) odbył się m.in. 9 Bieg Szlakiem Zwiniętych Torów w nadmorskich Rowach na nietypowym dystansie 10 mil (ok. 16,1 km). W tym biegu uczestniczyli bracia Andrzej i Jan Jałocha z Truchcika Łubianka, zajmując odpowiednio 79 (Andrzej, 1:20:01) i 117 miejsce (Jan, 1:28:09). Tego dnia też sukces odniósł Krzysztof Bartkiewicz, który wygrał XI Bieg o Kryształową Perłę Jeziora Narie w Kretowinach niedaleko Morąga. Po pokonaniu 33 km przybiegł jako pierwszy na metę z czasem 1:54:33, pokonując Litwina Petrasa Pranckunasa (2:00:09) i Grzegorza Maczyńskiego z Bydgoszczy (2:00:29). Gratulacje! W biegu wzięli udział również Krzysztof Bielicki (15 miejsce, 2:11:55) i Jerzy Stawski (81 miejsce, 2:49:25). Najliczniej jednak tego dnia toruńscy biegacze zameldowali się w Lubiewie w Borach Tucholskich, gdzie odbyła się druga edycja Biegu Szlakiem Trzech Wież nad Borami. 15-kilometrową trasę pokonało 96 zawodników. Bieg wygrał Marek Wojtas z Tucholi (51:11), który na finiszu odparł ataki torunian: Pawła Szymandery (51:14) i Tomasza Pokornieckiego (52:21). W klasyfikacji Pań zwyciężyła Anna Arseniuk ze Złejwsi Wielkiej (1:02:59) Pozostałe miejsca zajęli:
95. Piotr Gajewski (1:42:08)
Na stronie internetowej gminy można znaleźć fotorelację z zawodów.

Kolejny weekend także oferował bogaty wybór imprez biegowych. W sobotę 18 lipca odbył się XVI Bieg im. Elżbiety Garduły w Korzybiu niedaleko Słupska. Biegacze mieli do pokonania dystans 10,5 km, a w klasyfikacji generalnej widzimy m.in. Andrzeja Dutkiewicza (TS Opatrunki, 55:23), Stefana Lewandowskiego (Toruń, 58:14), Andrzeja Jałochę (KM Truchcik Łubianka, 1:03:06) i Tomasza Osóbkę (Toruń, 1:13:12). W tym dniu odbył się również bieg w Dobrodzieniu (niedaleko Lublińca) na dystansie 10 km, gdzie Krzysztof Bartkiewicz zajął 5 miejsce uzyskując czas 33:17.
Dzień później, w niedzielę 19 lipca, odbył się 22 Półmaraton Lipcowy w Okonku, który swego czasu cieszył się dużą popularnością wśród toruńskich biegaczy. Tym razem w wynikach widzimy jedynie Krzysztofa Bartkiewicza (8 miejsce, 1:15:05) i Arletę Meloch (1 wśród kobiet, 17 w klasyfikacji generalnej, 1:19:55). Imprezie w Okonku biegaczy „podebrał” odbywający się w tym roku po raz drugi Bieg Turystyczny Czterech Jezior w Skórczu (15 km). Mimo burzowo-deszczowej pogody bieg zgromadził ponad 250 uczestników. Zamieszanie związane z wynikami końcowymi każe przypuszczać, że w dalszej części klasyfikacji biegaczom przypisano wynik sąsiada z tabeli (czasy podajemy wg klasyfikacji podanej przez organizatora). Bez żadnych wątpliwości możemy powiedzieć jednak, że także w tym biegu klasyfikację pań wygrała Anna Arseniuk (Torec Toruń, 1:02:26, 39 miejsce w generalce), natomiast wśród panów tuż za podium, na czwartym miejscu zameldował się Paweł Szymandera (52:27). Gratulujemy! Pozostali biegacze z Torunia i okolic:
246. Rafał Kowalski (MaratonyPolskie.pl Team, Toruń) 1:47:46
Ze strony internetowej studia fotograficznego AM-STUDIO można pobrać bogatą galerię zdjęć z imprezy (hasło: amstudio, uwaga: plik jest duży – 76,7 MB).
W czwartek 23 lipca odbyła się w Pigży siódma edycja Grand Prix Łubianka Cross. Wyniki zapewne ukażą się wkrótce na stronie internetowej gminy: www.lubianka.pl
Ostatnim startowym akcentem lipca był I Półmaraton Pucki, impreza, która zajęła miejsce bardzo popularnego i lubianego Maratonu Puckiego. Organizatorzy zrezygnowali jednak z przeprowadzania biegu na pełnym dystansie maratońskim i tym samym w dniu 25 lipca 2009 r. zawodnicy pokonali jedynie 21-kilometrową trasę z Kąpina do Pucka. Bardzo dobre, 7. miejsce w klasyfikacji generalnej z czasem 1:12:33 zajął Paweł Szymadera, natomiast kolejny sukces odniosła Anna Arseniuk zajmując drugie miejsce wśród kobiet z czasem 1:28:20 (67 w klasyfikacji generalnej) . Na dalszych miejscach przybiegli: Jacek Szulc (28 miejsce, 1:19:32), Krzysztof Bielicki (30 miejsce, 1:20:18), Paweł Czajkowski (Kowalewo Pomorskie, 164 miejsce, 1:40:51), Bogdan Świerczyński (209 miejsce, 1:46:57) i Piotr Laskowski (219 miejsce, 1:48:22). Pełne wyniki biegu tutaj.