Postomino – Młodzieżowe Mistrzostwa Polski

Niewielka nadmorska gmina Postomino w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Jarosławca, była w minioną sobotę, 20 czerwca 2009 roku, gospodarzem Młodzieżowych Mistrzostw Polski na dystansie 10.000 m. Nieoczekiwanie, mistrzem Polski wśród urodzonych w roku 1987 i młodszych został Kamil Kędzierski z AZS AWF Wrocław. Zwycięzca przybiegł w czasie 30:29.14. Drugi na metę przybiegł Maciej Muślewski, reprezentant TS Olimpia Poznań, bijąc swój rekord życiowy i uzyskując czas 30:32.82. Dopiero na trzecim miejscu zameldował się faworyt biegu, bydgoszczanin Damian Kabat. Czas zawodnika SL WKS Zawisza Bydgoszcz to 30:36.83. Tuż za podium uplasował się jego klubowy kolega, Kamil Sieracki (30:53.94).

Tego występu do udanych nie zaliczy Tomasz Pokorniecki, jedyny reprezentant MKL Toruń w biegu mężczyzn. Wynik 33:56.48 pozwolił na zajęcie 16 pozycji. - Na półmetku miałem jeszcze 16:37, ale niestety w drugiej części biegu zabrakło mi wytrzymałości i nie było co myśleć o zbliżeniu się do wyniku 33 minut. – powiedział po biegu Tomek. Przypomnijmy, że był to dopiero jego drugi start na bieżni na tym dystansie. Pierwszego z nich, tegorocznego biegu na MP seniorów w Kędzierzynie-Koźlu nie udało mu się ukończyć. Jego życiówka na trasie ulicznej na 10 km to 33:49 (Maniacka Dziesiątka).

Zadowolona ze swojego występu może być koleżanka Tomka z MKL Toruń, Andżelika Dzięgiel (rocznik 1989). Podopieczna trenera Jacka Woźniaka zajęła 9 miejsce ustanawiając jednocześnie swój nowy rekord życiowy na tym dystansie – 38:06.76. - Chciałam pobiec poniżej 38 minut, może nawet zbliżyć się do 37:45, ale i tak jestem bardzo zadowolona z wyjazdu na te mistrzostwa. Młodzieżową mistrzynią Polski została Aleksandra Centkowska z LKS Vectra DGS Włocławek, która także od tego dnia ma nową życiówkę – 36:08.51. Drugi stopień podium przypadł Annie Kordus z TS Olimpia Poznań (36:11.92), a jako trzecia zameldowała się reprezentująca AZS-UWM Olsztyn Eliza Gawryluk, z czasem 36:15.83.

Jako ciekawostkę można na koniec podać, że młodzieżowy rekord Polski na dystansie 10.000 m należy od 1973 roku do Bronka Malinowskiego i wynosi 28:30.4 (młodzieżowy rekord pań to 33:03.08 Marty Kosmowskiej). Życzymy takich sukcesów i trzymamy kciuki za przygotowania do MMP na dystansie 5.000 m, które odbędą się pod koniec sierpnia w Bielsku-Białej.